Новости

2017-06-28

Почна со работа новата современа Неуромедика Болница

 

Директорот Д-р Емил Угриновски заедно со менаџерскиот тим ги пречекаа првите пациенти во новата Неуромедика болница.

 

 

Повеќе
2017-06-28

Во лето јадете портокалово, жолто и црвено овошје и зеленчук

Портокаловото, жолтото и црвеното овошје и зеленчук содржат билни пигменти кој ја поттикнуваат пигментацијата, а воедно поседуваат и антиоксидантни својства. Затоа, во текот во летото уживајте во вишните, црешите, праските, дињата, лубеницата, морковите… Знаеме дека треба да се избегнува пржената, чадената и зачинетата храна, преку целата година, но особено во лето, применувајте ги овие совети.

Повеќе
2017-06-23

Kраставица - Зелен извор на неопходни витамини и минерали

Краставицата нуди неизбежно освежување и задоволување на потребите од хранливи материи

Иако многумина мислат дека краставицата е зеленчук, сепак станува збор за овошје, колку чудно и да звучи тоа. Се состои од 95% вода, што значи дека е одлична за хидрирање во текот на летото. Се препорачува да јадете краставица секој ден за да можете да ги почувствувате сите придобивки од богатството на хранливи материи кои ги содржи.

Повеќе
2017-06-22

Грозје – еликсир на здравјето и младоста

Грозјето е богат извор на витамини А, Б и Ц, како и минерали (калиум, калциум, магнезиум, фосфор, железо, манган). Содржи шеќер, овошни киселини, фосфорна киселина, танини, влакна, протеини и други материи кои имаат благотворно делување на нашето здравје. Поради сето тоа, има и голема енергетска и хранлива вредност, природен е антисептик и диуретик и го намалува ризикот од болестите на срцето и рак.

Повеќе